Vážte si svojho partnera skrz vaše deti

22.01.2019

Bert Hellinger hovorí, že dieťa po rozvode patrí k tomu rodičovi, ktorý viacej ctí druhého partnera. V preklade to znamená to, že je to partner, ktorý menej pred svojim dieťaťom nadáva a menej zhadzuje svojho bývalého.
Keď sa nad tým zamyslím, musím súhlasiť... Môžem to posúdiť aj z vlastnej skúsenosti, ale uvedomila som si to, až keď som sa stala dospelou.

Tento článok nemá byť hanením nikoho. Možno však práve tieto riadky niekomu pomôžu a otvoria mu srdce.
Verím tomu, že obaja moji rodičia ma ľúbia. Ja ako ich dieťa, som vďačná zato, že mi rodičia dali život a ďakujem im, že tu na svete vďaka nim môžem byť.
Avšak ešte ako dieťa som si všimla, že veľa mojich negatívnych vlastností je v maminom podaní spojených s mojim otcom. Si taká a hentaká ako tvoj otec! Počula som to toľkokrát, až sa to pre mňa stalo rovnakou samozrejmosťou ako dýchanie.
Akože ruku na srdce, kto kedy svojmu dieťaťu nepovedal niečo podobné? Domnievam sa, že raz za čas sa to stane takmer v každej domácnosti. A práve tu by som chcela poprosiť všetkých rodičov, aby sa to snažili zo svojho repertoára odstrániť. Dieťa je predsa z polovice otec a z polovice mama. A samozrejme všetky generácie pred nimi z oboch strán. Je teda normálne, že má vlastnosti po oboch. Ako sa má cítiť takéto dieťa, keď na neho kričíte alebo mu vyčítate, že je ako jeho vlastný rodič? Každé dieťa svojho rodiča automaticky miluje. Ako zraňujúce to musí byť?

Vážte si svojho partnera skrz svoje deti. Ľúbte v nich to najlepšie z vás...

Môj otec nie je dokonalý, rovnako ako nikto na tomto svete, ale vždy mi kládol na srdce, že si mám mamu vážiť, pomáhať jej a hovoril o nej s láskou.

Z nejakého dôvodu ste si svojho partnera predsa vybrali...

Keď sa nad tým takto zamyslíme, ktoré dieťa získa o svojich rodičoch lepšiu predstavu? Alebo inak... Ktoré dieťa sa nemusí rozhodovať, ktorému rodičovi bude držať stranu? Dieťa by sa nemalo dostať do pozície, kedy si musí vybrať medzi jedným a druhým, to po deťoch nemôžeme chcieť.

Hovorme o svojich partneroch s láskou.
To, že vám váš bývalý partner ublížil, je váš partnerský problém. Do toho deti nič nie je. Ak sa rozídete, stále ostávate otcom a matkou, rodičovské puto ostáva nedotknuté... Je dôležité, aby ste vo svojich deťoch rešpektovali svojho partnera, vráťte sa vnútorne na začiatok vášho vzťahu a s touto spomienkou pozerajte na svoje deti.

Romi

Prečítajte si ako prví, čo je nové