Metóda Wima Hofa

12.11.2018

Venujem sa jej už takmer rok a je to pre mňa ďalší pokus, ktorý mal zatiaľ celkom zaujímavé výsledky.
O čo ide?

Wim Hof je holanďan, ktorého môžete poznať taktiež pod prezývkou ľadový muž. Tento človek opäť raz šokuje medicínu, keďže jeho metóda dokazuje to, čo by človek nemal byť schopný pomaly ani prežiť. Vďaka tejto metóde môžete ovládnuť vlastný imunitný systém a to tým, že si ho zlepšíte, môžete zvýšiť športový výkon či zlepšiť svoju myseľ. Menej depresií, vyrovnanosť. Kto by to len nechcel.
Wimova metóda sa skladá ak to veľmi zjednoduším z troch častí:
- z dychových cvičení
- otužovania sa
- strečingu

Takto to znie celkom bežne, ale Wim Hof má na svojom konte už 26 rekordov zapísaných v Guinessovej knihe. Je známy tým, že neustále posúva svoje hranice a ako sám hovorí, robí to najmä preto, aby upozornil na túto metódu širokú verejnosť. Bez cirkusantských kúskov by sme si to mnohí nevšimli. A tak behal maratón za polárnym kruhom len v sandáloch a šortkách, ponoril sa do kade s ľadom na takmer dve hodiny alebo zabehol polmaratón v púšti bez toho, aby sa pri tom musel napiť.

Ja som sa k tejto metóde dostala úplnou náhodou. Kúpila som svojmu otcovi knihu pod stromček, s tým, že mi titulok Ľadový muž prišiel dosť vhodný na čítanie pre muža. Ako som si knihu lepšie prehliadla, rozhodla som sa, že si ju taktiež prečítam. Zaujalo ma to natoľko, že som v sebe objavila túžbu vyskúšať to. Netrvalo dlho a naklikla som sa na stránky Wima Hofa. Pozrela som si jeho pár voľných videí, kúpila si apku do mobilu a vrhla sa na testovanie. 

Dychové cvičenie spočíva približne z troch kôl dýchania, pri čom sa 30-40x v príjemnej polohe rýchlo a zhlboka nadýchnete, vydýchnete a po poslednom nádychu opäť zľahka vydýchnete a zadržíte dych. Snažíte sa vyprázdniť si myseľ a nedýchať čo najdlhšie je to možné. Keď máte pocit, že už už explodujete, nadýchnete sa a opäť zadržíte dych na ďalších 15 sekúnd. Toto celé opakujete 3x.
Chytila som sa nato veľmi rýchlo, keďže ma šokovalo, že hneď v prvý deň som dokázala len tak zadržať dych na viac ako 2 minúty. Dovtedy ma ani nenapadlo, že to môžem dokázať.
V štvrtom kole dychových cvičení síce opäť zadržíte dych, ale namiesto toho, aby ste ostali pasívni, cvičíte namiesto toho kliky. Opäť som okamžite ostala šokovaná, keď som ich bez problémov na prvýkrát urobila cez 30. Ako je to možné, že nedýcham a robím kliky rýchlejšie ako inokedy? A ľahšie?
Ďalšou časťou je otužovanie. 
Musím sa priznať, neznášam zimu! 
Wim popisuje viac metód ako to zvládnuť a tak, koho článok osloví, určite si dokáže následné informácie vyhľadať aj sám. Ja som začala tak, že každé ráno počas zimy som venčila môjho psa v krátkom rukáve a šortkách. Aspoň mali susedia o čom rozprávať. V lete som začala loziť do vane s ľadom! Na moje prekvapenie, nerobilo mi problém ostať v nej 15 minút a necítila som pri tom žiaden chlad.
Strečing tu rozpisovať nebudem, ale po tomto všetkom by ste si mali natiahnuť svalstvo.

Čo týmto všetkým môžete získať, som písala hneď v úvode. Podľa mňa najnosnejším pilierom je prepojenie práve dychových cvičení a otužovania. Jedno bez druhého je fajn, ale nedosiahnete tak dobrý výsledok.
Wim Hof sľuboval, že po cvičení jeho metódy už nikdy nebudete chorí alebo veľmi minimálne. To som si preverila hneď niekoľkokrát! Keď všetci okolo mňa boli chorí a mňa sa to absolútne nedotklo. Ešte viac ma šokovalo, keď som sa už naozaj cítila chorá, až som sa dopracovala k teplote 40 stupňov a do pár hodín som sa opäť cítila zdravá ako ryba. Aj toto Wim opisuje, že sa s vami môže pri chorobe diať. To, že vďaka dýchacej technike viete zrýchliť liečenie vášho zranenia je až neuveriteľné. Rýchlejšie zrastená kosť? Nemožné!
Alebo nie?

Priznám sa fascinovalo ma to. A tiež sa priznám, že nie som až tak dôsledná v cvičení ako na začiatku. Ale ide zima, takže sa k tejto metóde pravdepodobne vrátim.
Mimo iného zbavila som sa pri tejto metóde migrén, čo sa mi nepodarilo zatiaľ ničím iným.

Nakoniec pripájam video, ktoré som točila minulý rok. Možno si ho radi pozriete a pochopíte viac, o čom som po celú dobu písala.

Žijem srdcom a vy?
Romi