Menštruačný kalíšok

29.11.2018

Keď som o kalíšku počula prvýkrát, poklepala som si po čele a vedela som, že to nikdy nevyskúšam! Tento týždeň som o ňom natočila video...

Vo videu hovorím o tom, čo je dôležité pre správny výber kalíšku. Tu nájdeš môj príbeh a moju osobnú skúsenosť.


To, aby som si v hlave pripustila, že som ochotná kalíšok vôbec vyskúšať, mi trvalo naozaj dlho. Nepripadalo mi to až také lacné, aby som to skúsila jedenkrát a vyhodila ho do koša. Navyše som mala pocit, že používanie tampónov ma neotravuje. Myslela som si, že je jedno, čo používam, hlavne že to funguje.
Dnes sa čudujem, že som sa skôr nepozastavila aspoň nad ekologickou otázkou. Áno, to bol nakoniec môj najhlavnejší dôvod.

Už niekoľko mesiacov som vedela, že kalíšok chcem. I napriek tomu, som to neustále odsúvala. Najviac ma odrádzalo množstvo výrobcov, bola som lenivá študovať, ktorý kalíšok áno a ktorý nie. Potom jedného dňa vyšlo nové video od Shoppaholic Nicol. Začo jej ďakujem! Nakopla ma a po videu som kalíšok objednala do 5 minút.
Neskôr ma mrzelo, že som si o jej odporúčanom kalíšku nezistila informácie sama. Bol totiž vyrobený v Číne a dokonca skopírovaný od inej európskej firmy. Bolo mojou chybou, že som si to neoverila pred nákupom. Podľahla som lenivosti. Nechcelo sa mi vyberať z toľkých značiek, tvarov a farieb, keď som o tom v podstate nič nevedela. Zvolila som teda ten, o ktorom som reálne počula, že ho niekto používa a je spokojný. Ešte raz opakujem - bola to moja chyba.
A tak som čakala na spomínaný čínsky fejkový Luna Cup...
Keď dorazil, po dlhej dobe (ozaj dlhej dobe) som sa nevedela dočkať toho, až dostanem menštruáciu, aby som zistila, či to funguje.
Nefungovalo!
Prečítala som si návod, pozrela inštruktážne video na nete, zasúvala, vysúvala, točila ním podľa odporúčaní, mačkala, zatláčala, menila rôzne polohy...
Bola som nasratá a rozčarovaná nad tým aká som nemtoška.
Keď som nakoniec objavila jednu jedinú polohu (sediac na WC), kedy sa mi kalíšok na 99 percent správne rozvinie, tak stačilo, aby som prišla na tréning a kalíšok mi vždy pretiekol.
Pozerala som ďalšie videá, študovala fóra. Všade nás ženy ukľudňovali, že niekomu to trvá aj 3 mesiace či dlhšie až sa to naučí! Akoto, že pred nákupom som na tieto články nenarazila?!
OK, počkám do druhej menštruácie.
Rovnaký scenár. Už som si ho teda vedela (síce len v tej jednej polohe) zasunúť, ale stále mi pretekal. Mala som ho nasadený správne. Tým som si bola istá, ale v priebehu dňa skoro vždy prišiel moment, kedy sa to pokašlalo. Bola som frustrovaná a začínala som veriť tomu, že kalíšok nebude pre mňa vhodný.
Potom ma muselo osvietiť.
Došlo mi, že predsa nie som až taký nemtoško, aby som nezvládla do vlastnej vagíny zasunúť jeden obyčajný kalíšok! Skúsila som pripustiť, že môže byť chyba v kalíšku. 
Začala som teda googliť o kalíšku pri športe. Narazila som pri tom na jednu americkú youtuberku, ktorá točí videá iba o kalíškoch a menštruácii. Táto mladá slečna NAŠŤASTIE!! natočila video o jej 5 obľúbených značkách kalíškov pri tanci.
Vo videu ma šokovali hneď dve veci:
Prvou bolo to, že jej najobľúbenejší kalíšok pre šport je od značky Yuuki, čo je Český výrobca! Prečo o ňom počujem prvýkrát od Američanky?
Druhé prekvapenie nastalo, keď to bolo prvýkrát, kedy som vôbec počula o tom, že každý kalíšok môže mať inú pevnosť silikónu. Dovtedy všetci hovorili len o veľkosti.
Tušila som, že to bude môj problém. Som bývalý športovec, ešte stále tancujem, moje panvové dno je pevnejšie ako bežných ľudí. Pri pohybe som jednoducho môj čínsky kalíšok stlačila a tým zrušila jeho podtlak.
A tak som si objednala Yuuki. Už som nepotrebovala farebný, pekný, ružovučký kalíšok. Zobrala som to prakticky.
Na záver môžem len napísať, že kalíšok som zaviedla bez problémov na prvýkrát. Nemusím hľadať žiadnu jednu polohu, ide to v každej. Celý proces je časovo porovnateľný so zavedením tampónu. A šetrím planétu, ktorú máme iba jednu. 
Milo ma prekvapilo, že ku kalíšku bola automaticky nádoba na vyvarenie.
Nepríjemné bolo prvé vyberanie, keďže materiál je pevnejší. Šlo to ťažšie, ale hneď som našla iný grif na zrušenie podtlaku. Takže na druhýkrát už všetko prebehlo bez problémov. Som rada, že nie som až taký nemtoš, ako som tomu pôvodne uverila.

Tento článok nie je reklamou. Je to len moja skúsenosť. Okrem hádam užitočných informácií som tým chcela tiež napísať: Vypočujte si vždy názor niekoho iného, ale veci overujte a úsudok si vytvárajte sami.

Žijem srdcom a ty? Romi 

Prečítajte si ako prví, čo je nové