Henna na vlasy

14.01.2019

Ahojte, dnes by som vám rada predstavila farbenie vlasov hennou. Nebude to žiaden odborný pohľad na vec, jednoducho len moje osobné skúsenosti.
Ako som sa k tomuto nápadu vôbec dostala? Predsa v drogérii je toľko všemožných značiek, tak prečo si to sťažovať... Odpoveď je jednoduchá. Po pár rokoch farbenia som začínala mať stále väčší pocit, že chemická farba jednoducho mojim vlasom nerobí dobre. Všade som čítala, že po nafarbení je vlas už vlastne mŕtvy, ale neprisudzovala som tomu žiaden dôraz. I keď posledné roky ma hnevalo, že mi vlasy vypadávajú stále viac a viac a nevedela som, čo s tým. Vyhovárala som sa na to, že rada nosím vlasy zopnuté do drdola, či na moju prácu a niekoľkohodinový denný mrazivý chlad v nej. 

Po pravde, henna ako farba na vlasy ma napadla až v období, keď som postupne prechádzala na čisto prírodnú kozmetiku. Skúsenosť z puberty, kedy henna farbila vlasy len do ryšavých odtieňov ma od tohto kroku dosť odpudzovala. Chcela som si na hlave ponechať moju hnedú farbu a jediný dôvod prečo som si farbila vlasy, boli moje šediny. Až po návrate z Ázie som sa rozhodla, že do tejto zmeny pôjdem a radšej vydržím ryšavý tón mojich vlasov ako aj naďalej do seba cpať chémiu.

Preto ma veľmi potešilo, keď som pri nákupe v drogérii zistila, že henna má už viac odtieňov ako jeden - od blond až po čiernu. Myslím, že do tej čiernej sa pridáva predsa len nejaká tá chémia, ale ako som spomínala, nemám to naštudované, len som to kdesi čítala. Vyberala som zo značky, ktorú vidíte vyššie na obrázku a po rozbalení na mňa vyskočili dva papierové balíčky plné henny. Jedno toto balenie má postačiť na farbenie vlasov po plecia. 

Konkrétne tento návod bol veľmi jednoduchý. Obe vrecká stačilo zaliať 100 ml horúcej vody. Teplota vody sa určuje podľa toho, či chcete hennu len ako masku na regeneráciu vašich vlasov alebo ako farbivo. Všetky tieto informácie nájdete v návode.

Po premiešaní z toho vznikla dosť nechutná zmes, ktorá voňala ako čerstvo pokosená tráva.
Výrobca odporúča, aby ste si vlasy najprv umyli a odkedy hennu používam skúšala som to už viacerými spôsobmi a naozaj je najlepšie si vlasy najskôr umyť klasicky šampónom a až následne hennu natierať na vlasy. Ja som si po prvýkrát farbila celú hlavu a odvtedy sa hennou už len dofarbujem. Musím povedať, že zatiaľ som veľmi spokojná. Používam hnedý odtieň a moje vlasy nemajú vôbec ryšavý odlesk, začo som vďačná.

Po nanesení zmesi si stačí na vlasy dať igelitové vrecko a hlavu zabaliť do uteráka. Dĺžka farbenia je samozrejme dlhšia ako u chemických značiek, ale mne osobne to neprekáža. Vždy si pri tom pozriem nejaký film alebo prečítam časť knihy. Je to pre mňa relax.

Hovorí sa, že s hennou na hlave môžete prečkať aj noc. To som zatiaľ neskúšala a myslím, že to skôr platí pre prípad, keď si robíte regeneračný zábal. Vyššie môžete vidieť fotky pri mojom prvom farbení. Trochu som sa obávala toho, či henna dokáže naozaj prekryť šediny a na moju radosť to zvládla úplne perfektne. Neviem, či je to len nejaké placebo, ale od doby, čo si vlasy farbím hennou, mám dojem, že mi menej šedivejú. Čo si o tomto myslíte alebo ak máte nejakú vlastnú skúsenosť, napíšte mi to nižšie v komentári.

Moje výhody a nevýhody:

VÝHODY:
- prírodný produkt
- neničí vlasy, práve naopak, dodáva im lesk a regeneruje ich
- lepšia kvalita vlasov
- vlasy mi prestali úplne padať
- prekryje šediny
- zrýchľuje rast vlasov
- vlasy sa omnoho menej mastnia

NEVÝHODY:
- farbenie trvá dlhšie
- zmes farby sa po aplikácii vymýva oveľa horšie a dlhšie
- vlasy mi aj po vymytí smrdia ako pokosená tráva
- treba aspoň 4 týždne pauzy medzi prírodným a chemickým farbením

Ozaj mi vlasy od používania henny vôbec nepadajú. Vracia sa im prirodzený lesk a vidím rozdiel, kde sú moje vlasy ešte "umŕtvené" po chemickej farbe a kde už sú tie moje prirodzené. Musím sa priznať, že mi nikdy na mojich vlasoch nejako extra nezáležalo, ale odkedy hennujem, vyslovene si užívam pohľad na ne. Keď som bola v puberte a začínala som experimentovať s farbením, mama mi vravievala, že je to blbosť. Tvrdila, že každý človek má prirodzene danú takú farbu vlasov, aká sa mu hodí najviac, lebo príroda je predsa múdra. Neverila som jej a mávla som nad jej názorom rukou. Dnes to priznávam nerada, ale mala pravdu. Všetko to chemické farbenie bola blbosť. Len mi to zničilo vlasy. A to sa domnievam, že moje vlasy na tom boli ešte omnoho lepšie ako mnohých iných ľudí. Až dnes viem však posúdiť ten rozdiel a teším sa, že som túto zmenu podstúpila. Počula som, že už existujú kaderníctva, ktoré používajú len prírodné produkty a preto, ak sa bojíš tohto prechodu, ale chcel by si to skúsiť, aj toto je cesta.
Ako som vypísala vyššie, farbenie hennou má aj svoje nevýhody. Žiadna z nich nie je pre mňa však tak veľká, žeby som sa kvôli tomu chcela vrátiť k chemickému farbeniu. Trochu mi prekáža to plytvanie vodou, keď sa snažím vlasy po farbení vymyť a ešte som si tak úplne nezvykla na vôňu, ktorú moja hlava nabližšie dni nosí, ale čo už. Zvyknem si vlasy prestriekať prírodnou ružovou vodou a hneď je to lepšie.

Toľko k hennovaniu. Ak by ste mali na mňa akékoľvek otázky, tak mi kľudne napíšte alebo sa spýtajte v komentári. Rada vám odpoviem.

Romi

Prečítajte si ako prví, čo je nové