Drobnosti, ktoré v Španielsku milujem

18.10.2019

Síce svoj posledný mesiac žijem v Madride, ale dnes budem písať o veciach, s ktorými som sa stretla v Španielsku všeobecne a veľmi by som uvítala, keby sa aj pre našu krajinu stali samozrejmosťou. Sú to malé veci, ktoré ma však robia šťastnou niekoľkokrát za deň.

Pýtam sa samej seba, čo je dôležitejšie na živote, ako každodenné drobnosti, ktoré nás robia štastnými. Áno, je super tešiť sa na Vianoce, dovolenku, more, lesy... Ale to sú pre nás výnimočné udalosti. Málokto má Vianoce každý deň. A preto si myslím, že je nesmierne dôležité mať dôvod na úsmev a dobrú náladu hocikedy počas úplne normálneho dňa.

1. PARKY

Áno, tu v Španielsku sú všade. A teraz nemyslím len tie veľké parky, ale jednoducho zelené miesta s trávou a stromami všade kde sa dá. Na každom kroku. Nie je nič krajšie, ako prejsť sa z bodu A do bodu B a pri tom kráčať parkom. Nie je nič lepšie, ako dať si cez obednú prestávku jedlo v parku alebo mať kde tráviť svoj voľný čas. Obzvlášť v meste. Vidieť a cítiť zelené priestranstvá je pohladenie na duši a hlavne, počas leta necítiť toľko ten horúci asfalt.

2. FONTÁNY

Nie len v parkoch a na špeciálnych miestach, ale jednoducho všade. Medzi cestou fontána? Vau! Pri potravinách? Detskom ihrisku? Prečo nie? Opäť tak skvelé na pohľadenie na oči.

3. DETSKÉ IHRISKÁ & MIESTA PRE ŠPORT

Je to smutné, že aj toto pokladám za výnimočné. Koľkokrát čítam s údivom nadšený článok, ako na nejakom sídlisku vyrástlo nové ihrisko. Nemala by to byť samozrejmosť? Rovnako ako pomôcky na cvičenie priamo vonku na čerstvom vzduchu. Viac možností pre mladých a dospelých. A teraz ozaj nemám na mysli žiadne špeciálne miesta. Tu v Španielsku to na mňa vyskakuje z každej strany.

4. LAVIČKY

Je to strašné, ale áno, teším sa z toho, že si tu môžem sadnúť kedykoľvek potrebujem a mám chuť. 

5. FONTÁNY NA PITIE

Toto je skvelé! Obzvlášť v lete! Nie tak časté, ale do 5-10 minút chôdze určite na nejakú natrafíte a môžete sa voľne napiť alebo si dočapovať vodu do vlastnej flaše. Nemusíte kvôli tomu hľadať WC v obchodnom centre a hlavne! Nemusíte nakupovať nápoje a vytvárať nový a nový odpad. Samozrejme, opäť nepíšem len o centre miest, ale aj o ich okrajových častiach.

6. LAVIČKA AKO BICYKEL!
Toto som ešte nikde nevidela a príde mi to ako úžasný nápad. Sedíš na lavičke, kecáš s kamošom a bicykluješ. Celkom sranda...

7. WC

Áno, aj toto musím spomenúť. A čo ma šokovalo na Madride - je to za normálnu cenu. Cenu, akú si pamätám pred eurom, pred tým, ako sme si zvykli, že je normálne platiť za všetko 10-násobne viac, s výhovorkou, že však všetko išlo hore. Blbosť! Len inak nazeráme na centy. Takže tu, sa máš právo vycikať po starom za 10 centov.

8. KOLOBEŽKY

Toto je tiež super! Okrem bicyklov tu máte možnosť takmer kdekoľvek schmatnúť kolobežku, zviesť sa a následne ju nechať kde potrebujete. Príde mi to krásne slobodné a ako skvelá myšlienka.

Sú to drobnosti, ale tešia ma tu denno denne. Nič až tak špeciálne, či?
Týmto článkom sa určite neplánujem zaradiť medzi ľudí, ktorým je v zahraničí všetko dobré a doma nič. Lebo to tak nie je. Len chcem poukázať nato, že niekedy stačia skutočne maličkosti, aby sa ľudia mohli usmievať, cítiť dobre a hlavne sa uvoľniť. Tráviť svoj voľný čas inak, ako nakupovaním, sedením doma pred telkou alebo nutným nájazdom na reštauráciu. Dá sa to! A je to super.

Žijem srdcom a ty?
Romi

Prečítajte si ako prví, čo je nové