Čo vidieť v Madride za "víkend"?

08.10.2019

Musím sa priznať, že voči Madridu som vždy mala nejaké tie predsudky. Nelákalo ma to tam - ani za pamiatkami ani za morom, ktoré mu chýba, keďže Madrid leží vo vnútrozemí Španielska. A potom som sa v ňom jedného dňa ocitla a hneď na celý mesiac. Zmenila som názor? A čo v Madride navštíviť, keď sa v ňom ocitnete len na pár dní?

Doprava v Madride je super, ponúka ako metro, tak aj vlak do širšieho okolia Madridu. Ak plánuješ po Madride využívať dopravu, určite ti odporúčam kúpiť si kartu na 10 jázd. Vyjde ťa to lacnejšie. V Madride sa po vstupe do metra môžeš voziť koľko chceš, nie si nijako obmedzovaný časom. Lístok na vlak si kupuješ na presnú stanicu a cvakáš ho aj pri výstupe, takže na to pozor. Rovnako aj tu si vieš kúpiť takzvaný Bonotren, tj lístok na 10 jázd. Rozdiel je v tomto prípade dosť cítiť. (napr. 1,70€ vs 1€)

Tak, keď už máme úvodnú prednášku o doprave za sebou, môžem vám rozpísať, čo v centre Madridu určite nevynechať. Ber na vedomie, že je to len čisto môj subjektívny názor.

1. METRO ZÁSTAVKA - ATOCHA

Keď sa teda náhodou prepravuješ metrom, môžeš si svoju prechádzku mestom naplánovať tak, že vystúpiš na stanici metra ATOCHA. Prečo práve tu? V roku 2004 tu bol spáchaný teroristický útok pri ktorom zahynulo 191 ľudí a cez 2000 ich bolo zranených. Vybuchlo tu spolu 13 bômb. A možno práve preto sa Madridčania rozhodli z tohto miesta urobiť jednu z najkrajších staníc metra na svete. Nájdete tu imitáciu dažďového pralesa, plávajúce korytnačky, jazierko... Rovnako aj pamätník venovaný obetiam útoku.

2. PARK RETIRO

Zo stanice metra Atocha sa do tohto parku dostanete veľmi rýchlo a ľahko. Môžete ho prejsť celý zo strany na stranu a dostať sa tak do úplného centra za inými pamiatkami.
Tento park je považovaný za jeden z najväčších a najkrajších na svete. Madridčania ho s obľubou využívajú na pikniky, oddych a rôzne aktivity. Sledovať ľudí v ňom, je rovnako úžasné ako samotný park. Nájdete tu početné architektonické či sochárske pamiatky, krásne námestie, krištáľový palác, veľké jazero, na ktorom sa môžete previesť s loďkou... Rovnako sa môžete prejsť po 8 km dlhom náučnom botanickom chodníku. Je tu toho proste veľa na vyžitie a určite vám odporúčam stráviť tu nejaký čas. Po ceste natrafíte neraz na fontánky s vodou, takže s pitným režimom tu tiež nie je problém. Inak tieto fontánky nájdete po celom Madride.

3. GRAN VIA

Alebo teda hlavná nákupná ulica. Nájdete tu obchody všetkých značiek a ak rád nakupuješ zaručene si prídeš na svoje. Inak na túto ulicu sa dostaneš dosť ľahko ak prejdeš spomínaný park práve zo strany na stranu.

4. KINO CINE CALLAO

Samotné kino asi pre vás nebude atrakciou ako takou, i keď je to najstaršie madridské kino a hrávajú v ňom staršie klasiky. Pred týmto kinom je však menšie námestie, ktoré je konkrétne moja srdcovka. Nie je na ňom nič špeciálne, čo sa očí týka, ale zbožňujem jeho atmosféru a mám pocit, že práve tu sa vždy čosi deje. I keď v celom Madride sa stále niečo deje :-)
Inak na toto námestie sa dostanete práve hore spomínanou hlavnou tepnou centra Madridu.

5. NÁMESTIE PUERTO DEL SOL

Na tomto námestí sa vždy nájdete promenádovať obrie "postavičky" z rôznych rozprávok, filmov, zvierátka alebo proste - bežné atrakcie pre turistov. Tiež sa tu neraz konajú rôzne koncerty, fiesty.
Čo je zaujímavé je tzv nultý kilometer, od ktorého sa počítajú všetky španielske dialnice. Rovnako tu nájdete aj hodiny, ktoré vždy odpočítavajú príchod nového roku. Po pravde, mňa osobne toto námestie veľmi neoslovilo. Verím však, že mnohým turistom sa tu môže páčiť. Ak si v Madride len na pár dní, toto miesto určite nevynechaj.

6. PLAZA MAYOR & TRŽNICA MERCADO DE SAN MIGUEL

Z hore spomínaného námestia je to už len na skok buď do typickej španielskej tržnice, kde si môžete dať dobré jedlo a pitie a na hlavné námestie plaza Mayor. Osobne si myslím, že konkrétne táto tržnica je typickým lákadlom pre turistov, resp. vďaka turistom sa stala lákadlom? :-) Ceny sú tu vyššie ako bežne v Madride, ale ak nemáš veľa času, určite sem nazri a stráv tu naplnením brucha a nasatia madridskej atmosféry nejaký ten čas. Inak v Madride a jeho okolí môžeš nájsť zaručene lepšie tržnice ako túto v centre.
No a na Plaza Mayor sa musíš zastaviť už len preto, že je to po ceste a je to hlavné námestie Madridu.


7. PALACIO REAL DE MADRID & KATEDRÁLA LA ALMUDENA

Z hlavného námestia to môžeš zobrať rôzne, môžeš sa tiež zastaviť po ceste vyfotiť si výklad najstaršej reštaurácie sveta alebo si urobiť fotku pred operou, ktorá je mimochodom fakt krásna. A práve v blízkosti opery nájdeš námestie, záhrady, sochy a hlavne - kráľovský palác Real de Madrid. Toto miesto milujem a rada si vychutnávam jeho atmosféru.
Mimochodom, ak chceš navštíviť palác španielskeho kráľa a zároveň aj ušetriť, môžeš využiť vstup zdarma dve hodiny pred zatvorením. Musíš byť však občanom EU, čo pravdepodobne si :-) a tiež rátať s tým, že podobný nápad nebudeš mať sám a postaviť sa do rady predčasne. Palác sa určite oplatí vidieť, nachádza sa v ňom že vraj až 3418 miestností.

Oproti palácu sa nachádza katedrála La Almudena vysvetená pápežom Jánom Pavlom II. a práve v tomto kostole si princ Felipe zobral za svoju manželku Letiziu. Ak vonku pred katedrálou zahnete za roh, nájdete aj kryptu na ulici Cuesta de la Vega. Vlastne prejsť sa okolo celej katedrály je zážitok, vždy objavíte niečo zaujímavé.

8. BLŠIE TRHY EL RASTRO

Ako posledné by som vám rada predstavila tieto typické, úžasné, obrovské trhy, kde sa stretnete so skutočnou španielskou atmosférou. Trhy sú otvorené každú nedeľu do 15-tej hodiny a rovnako aj počas sviatkov. Môžete sa sem dostať priamo od katedrály, ale rátajte s asi 20 minútovou prechádzkou.
Na blšáku nájdete skutočne všetko. Od bazárového výpredaja, cez ručné výrobky, jedlo až po oblečenie, LP-čka, keramiku... Naozaj bohatý výber, rozprestierajúci sa široko ďaleko. Ak budeš mať čas, určite sem nahliadni. Oplatí sa to!

Na záver už len toľko, že Madrid asi skutočne nemá tú takú svoju pravú atmosféru ako napríklad Barcelona či Rím. Avšak na moje počudovanie, všetko tu funguje, ceny nie sú premrštené a aj keď je tu veľký počet turistov, nemáte pocit, že platíte na každom rohu už len za to, že ste mrkli očami.
Madrid je obrovské mesto s viac ako 3 miliónmi obyvateľov. Stále sa tu niečo deje, nájdete tu skutočne ale skutočne fantastické jedlo, milých ľudí a v uliciach kopu dobrej hudby. Ak premýšľaš, či Madrid navštíviť - za mňa palec hore - oplatí sa.

Romi

Prečítajte si ako prví, čo je nové