ATÉNY lacno a za pár dní

15.02.2020

Pred odchodom do Atén som si na internete prečítala viac článkov, v ktorých sa písalo, ako sú Atény hrozným miestom na návštevu. Mali byť špinavé, nebezpečné, drahé a plné prazvláštnych indivíduí...
A tak som od Atén neočakávala nič, vďaka čomu sa stalo to, že som ich navštívila v najlepšom možnom nastavení, aké človek môže dosiahnuť.

Tak hneď v úvode vám poviem, aby ste si nenechali dopredu nič nakecať. Atény budú presne také, aké si ich spravíte. Mne osobne sa veľmi páčilo.

V dnešnom článku by som sa však chcela zamerať na to, čo vám odporúčam vidieť a hlavne, ako vycestovať do Atén za minimum peňazí.
Základ ako ušetriť je lacná letenka a výhodné ubytovanie. V zimnej sezóne lieta Ryanair priamo z Bratislavy, čo je dosť veľké plus. Letenky sa dajú zohnať ozaj výhodne, postačí sa s tým trochu vyhrať a pokiaľ si flexibilný, určite nájdeš čosi, čo ťa poteší. A keď už som pri tých letenkách, ja osobne na takto málo dní preferujem cestovanie len s malou batožinou, čiže žiadne ďalšie príplatky. To už je však ozaj len na tebe.
Ako som už spomínala veľká časť ceny, ktorú minieš sa bude odvíjať aj od tvojho ubytovania. Ja ti odporúčam využiť skôr AIRBNB ako booking. Stále to vychádza lepšie, čo sa týka pomer cena/kvalita. Mimo sezóny dokážeš nájsť veľmi ľahko výborné ubytovanie v blízkosti centra.

Ak náhodou ešte nemáš svoj účet, preklikni sa cez tento odkaz a získaj až do 40€ zľavu na svoj prvý pobyt.

Cestovanie mimo sezóny do Atén má ozaj veľa výhod. Jednou z nich je zaručene menej turistov, takmer žiadne rady na pamiatky a čo ťa zaujme možno najviac, tak je to fakt, že v Aténach máš všetky vstupy až do apríla za polovicu. Čo celkom poteší. Počasie si pozri na internete, to moje sa na prelome január - február pohybovalo medzi 15-20 stupňov a bolo to veľmi príjemné.

To by sme mali taký základný pilier toho, kde môžeš ušetriť a teraz vám dám pár typov, čo v Aténach nevynechať.

1. DOBRÉ JEDLO
Vyber si reštiku podľa seba a uži si to, čo Grécko vo svojej gastronómii ponúka. Toto určite nevynechaj!

2. ACROPOLA + MÚZEUM
Áno, áno... Aj ja som čítala, že ísť do Atén a nevidieť Akropolu je, akoby si tam ani nebol. A... Asi je to tak. Priznám sa, tu som veľmi ocenila mimosezónny vstup, či už kvôli cene, ale teda hlavne kvôli čakačke a množstvu ľudí. Ja osobne som najprv navštívila múzeum, ktoré je že vraj 3-tie najkrajšie sveta a jeho jedinečnosťou je, že exponáty sú umiestnené po celom priestore a vy si ich viete obísť z každej strany. Mňa tiež zaujali presklené podlahy a podzemná časť múzea, ktorá má perfektnú atmosféru. Aj keď nie som veľmi múzeový typ, tak ma to bavilo.Čo sa týka samotnej Akropoly, tak po Forum Romanum v Ríme je to len taký slabý odvar toho, čo môžete vidieť. Ak si však v Ríme nebol, asi budeš nadšený.

3. PHILOPAPPOS alebo Filoppapov pahorok 
Nájdeš ho hneď pod samotnou Akropolou a narozdiel od nej, vstup sem je voľný. Mimo toho prechádzka tu je omnoho príjemnejšia a výhľad porovnateľný s Akropolou.

Pred odchodom do Atén som si na internete prečítala viac článkov, v ktorých sa písalo, ako sú Atény hrozným miestom na návštevu. Mali byť špinavé, nebezpečné, drahé a plné prazvláštnych indivíduí...
A tak som od Atén neočakávala nič, vďaka čomu sa stalo to, že som ich navštívila v najlepšom možnom nastavení, aké človek môže dosiahnuť.

Síce svoj posledný mesiac žijem v Madride, ale dnes budem písať o veciach, s ktorými som sa stretla v Španielsku všeobecne a veľmi by som uvítala, keby sa aj pre našu krajinu stali samozrejmosťou. Sú to malé veci, ktoré ma však robia šťastnou niekoľkokrát za deň.

Musím sa priznať, že voči Madridu som vždy mala nejaké tie predsudky. Nelákalo ma to tam - ani za pamiatkami ani za morom, ktoré mu chýba, keďže Madrid leží vo vnútrozemí Španielska. A potom som sa v ňom jedného dňa ocitla a hneď na celý mesiac. Zmenila som názor? A čo v Madride navštíviť, keď sa v ňom ocitnete len na pár dní?...

4. OLYMPIJSKÝ ŠTADIÓN
Byť v hlavnom meste Grécka a nevidieť prvý olympijský štadión? To si neviem predstaviť. Bol to zaujímavý pocit. Keď nič iné, pozrite si ho aspoň zvonku. Úplne to postačí.


5. PARLAMENT A VÝMENA STRÁŽÍ (záhrady)
Stráže pred parlamentom sa menia často, ale tá najhlavnejšia ceremónia sa koná každú nedeľu o 11 hodine. Ak chceš niečo vidieť, odporúčam ti aj v zimnej sezónne prísť aspoň 20 minút pred začiatkom. Inak neuvidíš nič, len zástup ľudí pred sebou so zdvihnutými fotoaparátmi nad hlavami. V tomto čase je tu dokonca odstavená premávka na hlavnej ceste. A po výmene a pár fotkách môžeš tiež navštíviť záhrady, ktoré nájdeš priamo za budovou parlamentu. Podľa mňa je práve toto príjemný štart do dňa.

6. PLAKA
Je to vlastne štvrť Atén, ktorú objavíš hneď za námestím pod parlamentom. Takže ak máš chuť na mesto, ľudí, jedlo a nákupy - môžeš sa vydať práve týmto smerom. Práve tu objavíš hlavnú nákupnú tepnu so všetkými známymi značkami.

7. MONASTIRAKI - BLŠIE TRHY
Ihneď priamo za Plakou prejdeš na tento celkom veľký trh, kde nájdeš všetky tie serepetičky, ktoré od pravého blšáku môžeš očakávať. Oblečenie, kozmetiku, spomienkové predmety, koreniny, olivy či nejaké tie starožitnosti. Vonkajšiu stranu trhov obklopujú príjemné reštaurácie, takže sa tu môžeš priamo najesť. Ja to poviem tak. Určite sa sem oplatí odbočiť, keď už si v Aténach. Tiež je to výborný priestor na nákup magnetiek a podobných darčekov, ale...! Ak si chceš kúpiť typické grécke korenia, čaje, olivy či rôzne iné pochutiny... Určite vám na to viac odporúčam ich klasické potraviny. Nájdete v nich to isté, len za výhodnejšie ceny. Iba tak pre porovnanie, ja som na tomto trhu kúpila ich typický horský čaj 15gr za 2€ pri čom v potravinách som za 50gr dala 1,60€.


8. ANAFIOTIKA

A priamo nad týmito trhmi nájdete úžasné typické aténske uličky, ktoré sú občas tak úzke, že vám ani nedojde, že by ste práve tade mali prejsť. Túto časť vám určite odporúčam vidieť, stretnete tu kopu mačiek (áno ešte viac, ako v inej časti mesta), uvidíte ich staré malebné domčeky a je to ozaj príjemná prechádzka. A priamo pri tomto všetkom, čo som vymenovala, nájdete ďalšie starodávne pamätihodnosti, ktoré som ja však vynechala. Veľmi ma to tam po Ríme už neťahalo. Ale ak ťa to baví, nájdeš to všetko práve medzi Monastiraki a Anafiotikou.

9. HORA LYCABETHUS
Určite ju uvidíš odvšadiaľ z centra Atén, obzvlášť z Akropoly a okolia. Na tento kopec sa môžeš dostať dvomi spôsobmi. Pešo - nie práve najjednoduchší, ale lacnejší. Prechádzka pomalým tempom by ti nemala trvať dlhšie ako 45 minút. Ideš však do kopca a to ja nemám rada, preto som zvolila druhý spôsob, ktorým je podzemná lanovka. Stojí 5€ jedným smerom alebo 7€ oboma. Ja som zvolila len ten hore a pri ceste nazad som sa kochala obrovskými kaktusmi. Určite ti odporúčam aspoň jednu cestu absolvovať pešo. Inak hore nájdeš len kaplnku, reštauráciu a asi najlepší výhľad na Atény, aký z centra môžeš mať. Ja som kvitovala to, že už som mala celé to centrum pobehané a tak som presne z tohto miesta mohla pozorovať kade som chodila a bolo zaujímavé vidieť práve z tejto vtáčej perspektívy.


10. MORE

Ak máš nejaký ten čas, určite odporúčam. Atény majú že vraj jedno z najčistejších morí. Ale aj mimo sezóny - vypočuť si len tak zvuky mora, posedieť na piesku, oddýchnuť si a napáchnuť vôňou soli a vetra... To vôbec nie je zlé. Podľa mňa najjednoduchšie sa tam dostaneš linkou metra smerom na prístav Pireus, ale vystúpiš zástavku pred prístavom. Prejdeš cez cestu a nastúpiš na električku, ktorá ťa odvezie pozdĺž celého pobrežia. Kdekoľvek vystúpiš, nájdeš pláž.

Toľko k Aténam.

Nie sú až tak veľké, ak chceš vidieť len ten základ, pokojne to vieš stihnúť aj za jeden deň. Čo by som o veľa iných mestách povedať nemohla. A áno, Atény sú staré mesto, ale ja som tam nevidela nejaký extra veľký bordel a ani som nestretala výnimočne veľa indivíduí. Takže to, čo som za Atény čítala dopredu sa mi nepotvrdilo. Čo ma však určite pobavilo boli ich chodníky a prepojenie s cestnou premávkou, ale ja som to brala s humorom.

Cestujte a žite srdcom. Odporúčam! 
Romi

Prečítajte si ako prví, čo je nové