Ako schudnúť a neublížiť si?

29.03.2019

Na túto tému som nedávno točila video na svoj youtube kanál, čiže ak máš chuť, môžeš si to pustiť ako podcast.Ako tréner a bývalý športovec viem o tomto procese dosť veľa. Nebudem klamať, aj ja som si prešla obdobím, kedy som chcela schudnúť rýchlo a hlavne veľa, rovnako ako boli časy, kedy som sa prežierala sťa kontajner. Ale ako to robiť bez týchto chýb?

Prvé, čo by si si mal uvedomiť je to, čo je tvoja vnútorná motivácia a hlavne, či je naozaj tvoja. Nie je dobré začať chudnúť a meniť sa kvôli niekomu inému. Aj keď sa ťa to dotkne, naštve ťa to alebo čokoľvek. NIE. Vždy sa rozhoduj len na základe seba. To je veľmi dôležité.

Ak si sa rozhodol sám, je teda na čase ujasniť si svoj vnútorný zámer. Ujasni si, čo chceš a urči si svoj cieľ.

Keď vieš, čo chceš a prečo to robíš, je fajn si uvedomiť, že výsledky neprídu zo dňa na deň. A čo je ešte dôležitejšie je, nechcieť to po sebe! Nie je nič horšie ako rýchlodiéty, ktoré ti zaručujú veľké výsledky za málo dní. Nie, nie a ešte raz nie. Nefunguje to.

Ujasni si to teda v hlave.
Potom si stanov svoj prvý malý cieľ. Čo tým chcem povedať? Áno viem. Svoj záverečný cieľ už vidíš a to je super. Ale cestu k nemu si treba rozdeliť na malé kroky. Zmeň svoje nastavenia v hlave a nechci hneď všetko naraz. Takže si stanov svoj prvý krok. Urči si, čo chceš zmeniť a čo chceš dosiahnuť v prvé dva týždne. Nič viac.

Buď k sebe úprimný a pripusti si, aká je tvoja najväčšia neresť. Pomenuj si ju! Moja je napríklad sladké. Božinku, ako ja len milujem sladkosti a sladké slovenské jedlá! Buchty, palacinky, makové šúlance! Mňam!
Keď nato prídeš, nezakáž si to. Zabudni v celom tomto procese na absolútne zákazy. Pracuj s touto svojou neresťou prvé dva týždne. Rozhodni sa pre nejaké obmedzenia, ale zároveň si sľúb odmenu, ktorá ťa bude čakať na konci týchto dvoch týždňov.
Ja to robím napríklad tak, že si na dva týždne zakážem sladkosti z obchodu. Ale dovolím si jedno hlavné jedlo denne nahradiť sladkým. Tj namiesto šalátu si dám palacinky. Je to super krok, pretože nemám pocit, že čosi nesmiem. A čo je na tom najlepšie je to, že viem, že po dvoch týždňoch si budem môcť dať akúkoľvek sladkosť. Áno, toto je moja odmena. Čo ti tým chcem naznačiť? Pracuj so sebou ako s dieťaťom. Chváľ sa a dávaj si odmeny. Nájdi si vlastnú cestu, ktorá na teba bude fungovať.

Nezabudni na to, že po prvom kroku a splnenom malom cieli, je dobré určiť si ďalší. A ďalší.

A teraz veľká pravda. Jediné, čo ti bude v celom tomto procese fungovať je jasná rovnica:  spáľ viac energie ako prijmeš.
Je to jediné pravidlo, ktoré funguje pri každej jednej diéte. Nič iné nikto zatiaľ nevymyslel. Môžeš to skúšať sprava, zľava, zhora, zdola - nič iné tam nenájdeš.

Cvičenie? Môže byť. Je to výborný prostriedok na formovanie postavy. Nato, aby si vyzeral lepšie. Ale chudneš vďaka strave, vďaka pravidlu, ktoré som spomenula v odstavci vyššie. Ak ťa nebaví cvičiť, zvýš spaľovanie svojej energie za pomoci niečoho iného. Môže to byť prechádzka, staranie sa o deti, sex, varenie pre druhých. Jednoducho čokoľvek, čo ti pomôže vydať zo seba viac energie ako je pre teba obvyklé.

Posledné pravidlo, na ktoré je dobré nezabúdať tu už vlastne bolo spomenuté. Rob toto všetko s rozumom a bez radikálnych zmien. Nezoškrtaj svoj jedálniček na minimum a nepremeň sa na hyperaktívnu fretku. Prečo? Lebo skočíš do rýchlodiéty pred ktorou som ťa už varovala.
V čom je tá rýchlo diéta vlastne taká zlá?
Úprimne, okrem toho, že sa to nedá vydržať dlhodobo, predsa aj anorexik je raz za čas bulimikom... Tak príliš malým príjmom vypustíš do svojho tela stresový hormón takzvaný kortizol, vďaka ktorému sa tvoje telo "naleje" vodou. Čo spôsobí, že ty síce budeš chudnúť a tvoj tuk a a bohužiaľ aj svalová hmota budú na ústupe, ale tvoje zvyšné bunky budú zadržiavať vodu. Z čoho vyplynie, že keď sa postavíš hladný, nervózny a plný očakávania na váhu, tak zistíš, že tvoja super diéta nefunguje a pravdepodobne sa v tomto bode na všetko vykašleš, pošleš ma do prdele a úplne zabudneš nato, že som ťa pred týmto varovala.
A preto... Daj svojmu telu pohodu, choď na to postupne a nechci výsledok zo dňa na deň.

Držím palce!

Prečítajte si ako prví, čo je nové