ČO SÚ TO BAREFOOT?
Keby sme si to preložili len tak voľne z angličtiny, dostaneme sa ku významu bosá noha. Ale čo tým myslím?

V dnešnej dobe (konečne) vzniká trend návratu k prírode, uzemnenia sa, s čím súvisí aj nový druh obuvi. Barefoot sú topánky, ktoré navodzujú pocit chodenia na boso. Darí sa im to vďaka viacerým aspektom.
- Šírka topánky
Barefoot sú určite širšie ako bežná obuv, čo môže byť pre niekoho, kto vidí topánky prvýkrát šokujúce. Zo svojej skúsenosti môžem povedať, že je to len o zvyku. Prečo je dôležité, aby topánka bola širšia?Je to z úplne jednoduchého dôvodu a tým sú naše prsty. Vďaka tomu, že špička topánky je rozšírená, naše prsty sú prirodzene voľne rozložené a tým pádom sa pri chôdzi môžu pohybovať tak, akoby sme chodili na boso. Nič nás neobmedzuje, netlačí a hlavne nedeformuje sa nám chodidlo. Pre celé naše telo je veľmi zdravé, aby naše prsty boli rozložené voľne a priamo. Ovplyvňuje to našu chrbticu, kolená, bedrá, vlastne celé naše telo. Takže mimo iného sa aj zbavujete bolesti celého tela.
- Hrúbka podrážky
Priemerný barefoot ma podrážku s hrúbkou 4 mm. Môžeme na trhu nájsť topánky aj s 1 mm podrážkou a napríklad pri turistickej topánke sa môže jej hrúbka vyšplhať cca na 4 mm plus 2-3 mm vrúbkovanie alebo ako to nazvať.
Z čoho vyplýva, že podrážka je ozaj nezvyčajne tenká a tým pádom pri chôdzi cítime po čom chodíme. Môže to znieť zvláštne, predsa my nechceme cítiť to, po čom chodíme, nechceme aby nás čosi bolelo... To je pravda, na klinec stúpiť určite nikto nechce. A to nás barefoot učia. Byť prítomnejší, zvedomiť našu chôdzu a hlavne zautomatizovať správnu techniku chôdze. Vďaka barefoot už nebudete viac chodiť cez päty, pokiaľ teda nechcete, aby ste cítili každý krok. Odrazu budete zapájať iné svaly, aktivujete si celé svoje telo a priznám sa, prvé mesiace s barefoot som mávala svalovicu na miestach, o ktorých by som to pred tým nepovedala. Nehovoriac o tom, že počas chôdze a rôznym typom povrchov sa vám prirodzene masíruje chodidlo, čím robíte podľa čínskej medicíny službu celému svojmu telu. Mňa to navyše veľmi baví. Občas sa prichytím ako po ceste vyhľadávam nerovnosti, aby som si vyskúšala, aký je to pocit, prejsť sa po niečom takom.
- Ohybnosť
Barefoot sú mäkučké a ohybné. Topánky spoznáte aj podľa toho, že ich dokážete zrolovať do ruličky. Opäť je to "len" kvôli navodeniu pocitu chôdze naboso. Naše chodidlo sa môže správať prirodzenejšie a to je to, čo chceme a čo nám tieto topánky umožnia.

- Rovná podrážka
Veľmi dôležité je aj to, aby topánka bola šitá úplne rovno. Žiadna vyvýšená päta, tým pádom vieme ľahšie nastupovať na stred nohy a nechodíme cez päty.
Podľa týchto znakov teda môžeme rozpoznať barefoot topánky. Ešte by som spomenula, že ak si kupujete svoje prvé barefoot topánky, určite si nechajte vpredu priestor aspoň 1 centimeter. Mne osobne sa noha po pol roku natiahla o 1-1,5 cm, takže moje prvé barefoot som už predala, lebo mi boli malé. Inak je bežné, kupovať si tieto topánky približne o pól čísla väčšie, aby sa váš palec mohol prirodzene posúvať dopredu. Bežne si to neuvedomujeme, ale noha, ktorá kráča naboso takto funguje.
Ja osobne som prechod na barefoot dlho zvažovala. Bolo to hlavne z toho dôvodu, že milujem tenisky a nezvyčajnú obuv. Barefoot sú v tomto zatiaľ ešte trochu pozadu, ale už sa to zlepšuje, čo je super. Dnes musím povedať, že som veľmi spokojná s tým, že som sa odhodlala do toho ísť. Od začiatku tohto roku som na nohe nemala iný typ obuvi a chôdzu si vyslovene užívam. Je pravda, že nikdy nezabudnem na svoje prvé pobehnutie na autobus, kedy som mala pocit, že mi mozog vyskočí z hlavy. Naozaj som dovtedy tak zle behala? Dnes odbehnem, koľko potrebujem a je to príjemné. Asi už to robím radšej inak :-). Na svojich nohách vidím, ako sa postupne prsty vracajú tam kam patria a môj chrbát bolí tak o 70 percent menej ako dlhé roky pred tým. A tak som si povedala, že kvôli móde nenechám trpieť svoje telo, nehovoriac o tom, že ten dizajn sa mení zo dňa na deň. Barefoot milujem a najbližšie vám priblížim značky, s ktorými som sa zatiaľ stretla.
Romi